4 Ocak 2013 Cuma

2013 Çin Takvimi – Yılan Yılı2013 Çin Takvimi – Yılan Yılı
Çin’liler 2013’te yeni yılı ne zaman kutlayacaklar? 10 Şubat 2013’te J
Geride bıraktığımız yılı “Ejder’in Yılı” olarak geçirmiştik. Bu senenin adı “Yılan Yılı”.

Yılan karakteri nasıl olur?

Bu yılda, yani Yılan Yılında doğanlar büyük bir yüzdeyle filozof, din adamı, siyasetçi yada kurnaz bir finansçı olabilir. Yılan tüm zodyak işaretleri içinde en muamma olan hayvanı temsil eder. Bu karaktere sahip inasanlar zarif, çok kitap okuyan, kaliteli müzik dinleyen, lezzetli mutfaklara önem veren, tiyatroya gitmeyi seven tiplerdir. Hayatın bütün güzelliklerine karşı merak duyarlar. Güzelliği dillere destan olan kadınların yada çok  karizmatik erkeklerin çoğu Yılan Yılında doğmuşlardır.

Çoğunlukla parayla sorunları olmaz ve ihtiyaçları olan herşeyi elde edebilirler. Kendi zeka ve başarısı ile zaten herşeyi elde edebilecekken kumar vb şeylere karşı hiç şansı yoktur, zira elindeki herşeyi bir andan kaybedebilir.  Çok güçlü bir sorumluluk anlayışı, açık ve net hedefleri vardır.

Doğasına aşırı süphecilik vardır. Bunu çok güzel saklarlar. Para konusunda cömerttirler. Lakin acımasızdırlar da. Amaçlarına ulaşabilmek için yoluna çıkan engelleri gözü kara bir şekilde yok etmekten çekinmez. Derin düşünür, ince hesaplar yapar, sistematik çalışır ve amacına ulaşır.

Belli bir boyuta kadar kendi arkadaşlarına bile güvenmez. Sözünde durmayan birini asla affetmez. Korktuğu zaman yada aşırı süpheye düştüğünde çok kolay şekilde sinirlenebilir.

Bu yılın kadını sessiz, sakin ve alımlıdır. Yakından detaylara bakacak olursanız burnunun büyük yada kemerli olması, gözlerinin şehla olması gibi şeyler sizi yanıltmasın. Bütüne bakacak olursanız ondan etkilenmemeniz mümkün değildir. Sakin ve güvende hareket eder. Modayı yakından takip eder. Mücevherleri sever. Onu etkilemek için gerçek mücevher vermelisiniz. Altın yada gümüş kaplama şeyler onu etkilemez.

Arkadaş seçiminde çok hassastır. Kendisi varlıklı değilse, genellikle zengin bir işadamı ile evlenir. Kocasının gücüne güç katmasında yardımcı olur. Hiç kafasında yokken bile, kocası onun desteği ile inanılmaz başarılara imza atar.

Bu yıl doğanların mizah tarafları da güçlüdür. En vahim durumlarda bile yaptıkları espirilerle atmosferi yumuşatmayı bilirler. Bazı istisnalar da çıkar arada. Bunların bazılar buz gibi soğuk, diğer insanları aşağılayan yapıda espiriler yapan tiplerdir.

Çok arkadaşları yoktur. Buna karşılık sosyla ortamları çok severler. Dedikoduya bayılırlar. Ancak arkalarından iş çevirmeye kalktığınızda bilin ki son sözü söylemek üzere sinsi planlar yaparlar.

Bu yılda doğanlar tutkulu birer aşıktır. Alımlı olmalarına rağmen uzun süre ilk aşklarını bekleyebilirler.

Peki Yılan Yılları Hangileri?

Her 12 yılda bir Ejder Yılını takip eden yıllardır. 1905*1917*1929*1941*1953*1965*1977*1989*2001*2013

Yılan ne ifade eder?

Çinlilere göre evde Yılan sembolü olması iyidr, zira aileniz açlık çekmez. Yılan zeki, kurnaz, uyanık, kuvvetli ve bilgedir.

Metal Yılanı 1941 ve 2001 

Metal Yılanlar inatçı istekleri olan ve amacına ulaşana kadar durdurulması imkansız insanlarıdr. Kendilerini korumak için herhangi bir başarısızlığa yada bunun ihtimaline karşı bile 24 saat alarm durumdadırlar. Paraya çok önem verirler ama daha çok paranın getirdiği sahip olma gücü önemlidir. Tereyağından kıl çeker gibi çalışırlar.

Su Yılanı 1953 ve 2013

Su yılanları nüfuslu, sözü geçen ve anlayışlı insanlardır. Diğer insanları çok iyi yönetirler. Entellektüel ve motivasyonları yüksek insanlardır. Ailelerine karşı şevkat dolu olmasına rağmen iş arkadşalarına karşı bunu göstermezler.

Ağaç Yılanı 1905 ve 1965

Ağaç yılanı olmak ona katılık, sağlamlık ve temeli olan bir özellik sunar.  Bu yılan diğerleri gibi kendini aşırı korumacı değildir, zira kibir onun tarzı değildir. Bunların sarsılmaz arkadaş grupları ve aile dostları vardır ve hepsini gerçekten en deri şekilde severler. Yine de, her ne kadar onları çok sevseler de, onların tavsiyelerine kulak asmazlar ve yollarına yalnız devam ederler.Samimiyet ve iyilikseverlik en başta gelen özellikleridir.

Ateş Yılanı 1917 ve 1977

Bu dinamik ve hayat dolu karakterilerine ters düşse de, Ateş yılanları biraz gürültücüdür, yüksek sesle konuşurlar ve sizi bastırırlar. Ateş yılanı yüksek bir bilgeliğe sahiptir. Merak uyandıran ve hayranlıkla dinleyeceğiniz birer konuşmacıdırlar. En inatçı kafaları bile ikna kabiliyetleri ve yola getirirler.

Toprak Yılanı 1929 ve 1989

Toprak yılanı türlerinin içinde en rahat olanıdır. Sakin bir hayatları vardır. Daha arkadaş yanlısıdır. Risk almaktan uzak dururlar ama paranoyak değillerdir. İş ahlakı ve zekalarıyla varlıklarına varlık katarlar.

Sağlık

Kolay strese girerler. Heyecanlı ve gürültülü atmosferlerden uzak durmalıdırlar. Koşuşturmacayı sevmezler, bu baş ağrısı yapar. Sakin ve sessiz ortamları severler, bu onları başarıya götürür. Sağlıklı uzun ömürlü bir hayat için düzenli uykuyu ve dinlenmeyi tercih ederler.

Evdeki Yılan

Evinde mat renkleri sever. Üç adet hesaplı olanı almak yerine bir adet en iyisinden koltuk almayı tercih eder. Sofistike dekorları sever. Dekorasyonda konfora önem verir. Evinde meditatif bir hava vardır. Rahatlatıcı müzik kaçınılmazdır. Buna rağmen lüks meraklısı değildir. Sadece rhatına ve konforu için para harcar. Lakin buna rağmen meteryalist bir yaklaşım sergiler, zira alacağı şeyler dostluklarından daha bile önemlidir.

İş’te Yılan

Çabuk sıkılıp çok sık iş değiştiren tiplerdir. Çalışırken işine bağlı ve sebat eden kimselrdir. İş yerinde çok rahat tavırları tembel bir görüntü sergilese de yaratılıcılıklarının doruklarındadırlar. Organize ve titiz çalışırlar. Problem çözücü yapıları vardır. Yanlız çalışmayı sevdiklerinden bu çoğu zaman bencil ve bilgiyi diğerleriyle paylaşmayan bir görüntü sergileyebilir. En iyi yılanlar: Bilim adamları, analist, kuyumcu, kişisel gelişim uzmanı, diyetisyen, sosyolog, astrolog, sihirbaz, yatırımcı ve ressam sıralanabilir.

Para ve Yılan

Bir yılanın en büyük kabusu bodoslama para işine dalmaktır. Bir yılan ancak harcama konusunda dikkat ettiği zaman başarılı olur. 

Aşk ve Yılan

Gözüne birini kestirdi mi sanki büyülü bir fısıltı salar ve karşıdaki insanı etkiler. Seksi sayılabilecek güzellikte olan yılan şekilden çok karaktere önem verir. Olayları değişik şekilde halleden ve espiri kabilyeti yüksek kişileri tercih ederler. Çok seçici olduklarından, birlikte olduğu insana karşı çok kıskanç olabilir. İhanete uğradığında intikam kaçınılmazdır.

Ne sever, Ne sevmez

Sevdiği renk kırmızı. Topaz, kantaşı ve jasper taşlarını sever. Tarot kartlarını, hoş kokulu losyonları, pul koleksiyonunu, astrolojiyi, resim yapmayı ve fotoğraf çekmeyi sever. Seyehat etmeye bayılır. En iyi restoranlarda yer, en iyi otellerde kalır, en iyi masaj salonlarına uğrar. Sevmediği şeyler ise iş yaparken rahatsız edilmek ve başarısızlıktır. Düşman yıldızı domuz’dur.

2013’de Yılanları Neler Bekliyor?

Yılanların yılı tam olarak 10 Şubat’ta başlıyor.

Bu sene detaylara ayrılacak bir yıl olacak.Amaca ulaşmak için odaklanma ve disiplin gerekli. 2013’te Saturn Merkür ile uyum içinde olacak, bu da iletişimleri olumlu etkileyecek. Saturn sorumlulukların üstesinden başarıyla gelme özelliğine sahiptir. 2013’te yılanlar birşeyler yerli yerine oturmamış gibi kendilerini sallantıda hissedebilir. Uranüsün yardımıyla yanlışlardan geri dönmek için bazen silkelenip kendimize gelmek iyi gelebilir. İşlerinizde fazladan dikkat göstermeniz gerekebilir. İmza atacağınız anlaşmaları özellikle dikkatle gözden geçirin.Araştırma geliştirme üzerine detay gerektiren işlere başlamak için çok ideal bir yıl. Pluto kendi derinliklerimize inmede yardımcı olacak. Olayların arkasında yatan sebepleri daha mantıklı idrak edecek ve kökten çözümler sunabileceğimiz bir yıl. Aynı yılanın kendisi gibi, bu yıl deri değiştirip parlama yılı. Geçmişten kurtulup geleceğe yeni bir sayfa açmak için. Kendinize çalışmak için güvenli bir yer yaratın. Analitik düşünmek ve doğru kararlar almak için yılan güvenliğe öncelik verir. Saturn buna yardımcı olacak merak etmeyin.

Yılan Yılı Burçları

Koç Yılanı
Bu kombinasyon cesaret ve motivasyon getirir. Yılanlar para kazanmayı çok sever ve bir işi başarmanın ucunda hep para kazanırlar. Paraları konusunda çok açık fikirlidirler.  2013’te insan içine karışarak daha fazla kendinizi ifade etme imkanı bulacaksınız. Herşeyi hemen istiyorsunuz ama bu yıl biraz yavaşlama yılı. Aileye de odakalanacağınız bir yıl. Hatta evliler bebek sahibi olmayı yada yeni bir eve geçmeyi isteyebilir. Bu yıl diğerlerine verdiğiniz önemi sergileme yılı olacak. Köklü değişikliklere hazır olun, zira olmazsanız sizin seçiminiz olmayan bazı şeyler kendiliğinden gelecek: işten çıkarılma gibi...  O yüzden değişime açık olun, korkmayın. Üzülmektense sinirlenmeyi tercih eden Koçlar, bunun çok gerisinde yatan hislerinden kaçmamalıdır, zira öfkeyle kalkan zararla oturur misali başlarına kötü şeyler gelebilir. Onun yerine duygularınızı açık ve net bir şekilde hoşgörüyle ifade etmenizde fayda var. Hayalleriniz bu yıl gerçeğe dönüşebilir. Yaratıcılığınız buna yardımcı olacak. Yıkıcı düşüncelerden yapıcı düşüncelere geçtiğiniz an her türlü başarı sizi bekliyor.

Boğa Yılanı
Bu yılanlar herşeyi hatırlar, hiçbir şeyi unutmazlar. Hafife alınacak bir yılan değildirler, amacına ulaşana dek hiç durmazlar. 2013’te Boğalar azmin ve disiplinin karşılığını fazlasıyla alacaklar. Alışegeldiğiniz o disiplin anlayışının sizi sıradan yapmasına izin vermemek için siz de değişime hazır olur, uyum sağlayın. Bu yıl geçireceğiniz değişim sizi daha dengeli bir dünyaya taşıyacak. Bu yıl iştahınıza dikkat edin. Lezzete düşkünlüğünüz kilo problemine yol açabilir. Açık hava, bol oksijen ve egsersiz bu yılki hedefiniz olsun.

İkizler Yılanı
Bu yılan türü en iyi eğitimleri alır. Herhangi bir konuda üste çıkmada birebirdir, o yüzden onlara meydan okumak nafiledir. Buna rağmen yumuşak huyludurlar. Bu görüntünün altında ise ne alavere dalavereler yatar. 2013’te ikizler şimdiye dek çok itina göstermedikleri şeyleri artık son raddeye vardırmak için çalışmalılar. Bu yıl ruhunuzun evrim geçirmeye hazır olduğu bir yıl. Korkularınız açığa çıkabilir, yüzleşebilirsiniz. İçinizdeki asıl sizin dışarı çıkacağı bir yıl. Şimdiye dek size ters gelen ilişkide ciddiyete binme olayı karşınıza dikilebilir. Gereğinden fazla bunu haketmeyen insanları idealleştirmeyin. Yin yang tarzı çift kişiliğinizi kullanarak hayatınızda denge yaratın. Kendinize hedef yada hedefler belirleyin, bu sizi daha üretken kılacaktır. Aydaki gelgit sizi yorgun ve bitkin kılabilir. Kişiliğinizde daha önceden yara almış duygular iyileşme gösterecek. Kendinizi korku, utanç vb duygular içinde bulduğunuzda anlayın ki geçmişten bir tetikleme söz konusu. Unutmayın, içinde bulunduğunuz anda bir sorun yok. Geçmişi boşverin. 

Yengeç Yılanı
Bu yılanlar çabalarının karşısında farkedilmeyi isterler. Ailelerini geçindirmek için çok çalışmak birincil hedefleridir. 2013 hayattan zevk alma yılı. Dengeniz buna göre kurulacak. Kendinizi hep aynı şeylerle, aynı hikayelerle korumayı bırakın. Doğru soruları sorarak içinizden doğru cevapların yükselmesine izin verin. Niyetlerinizden ve amaçlarınızdan ne kadar çok insanın faydalanmasına izin verirseniz başarınız o kadar katlanacak. Stres altında olmadığınız zaman sizden başarılısı yok. Bu yıl hayatınızı gerçekten kontrol altına almak istiyorsanız, onun için sorumluluk almaya ve büyük düşünmeye  hazır olun. Bu düşünceler üzerine harekete geçmekte de tereddüt etmeyin.

Aslan Yılanı
Kendinden emin ve gururlu. Yılan aslanı ikinci sıraya düşmeyi hiç sevmez. Başkalarından gelen övgü dolu sözlerle gaza gelirler. 2013 sizin için dönüşüm ve kişisel gelişim yılı olacak. Artık gelişiminize destek olmayan her türlü şeyle vedalaşmaya hazır olun. Kötü bir alışkanlığı bırakabilir, iletişim tarzınızı değiştirebilir, yogaya başlayabilir, yazmaya yada çizmeye heveslenebilirsiniz. Başka insanların da yararına olan çalışmalar yapın, tamamen bencil davranışlar illaki geri tepecektir. İçinizdeki çocuğa sarılın ve duygularınızla yüzleşmekten korkmayın.

Başak Yılanı
Bu yılanlar başkalarına ne yapacaklarını söylemeye bayılırlar. Enerjilerini başarılı bir organizasyon için harcamayı çok severler. Zekalarını kariyerleri için kullanmakta üstlerine yoktur. 2013’te en iyi büyüme yaşayacağınız zamanlar sizi bekliyor. Bazen zorlu deneyimler yaşasanız da sizin için paha biçilmez değerde olacak. Değişim sizi de bekliyor. Birşeylerden kaçıp kurtulma isteği ağır basacak. Bu iş olabilir, ilişki olabilir, hatta sadece kendi düşünce kalıbınız yada inançlarınız olabilir. Diğer insanlarla hep aranıza mesafe soktuğunuzu farkedeceksiniz. Kendinizi geçmişten azad edip yolunuza devam etmelisiniz. Bayanların çocuk sahibi olma yılı olabilir. Çünkü fiziksel değişim de söz konusu. Hem iş hem de ev konusunda paralel gelişmeler yaşıyorsunuz. Bu ikisi birbirinden ayrılamaz. Bu yıl sizin için iletişim yılı olacak. Kendizini yaratıcı bir şekilde iafde etme yılı. Tüm bunlara koşuşturuken sağlığınızı ihmal etmeyin. Güne sıcak bir duş ve limonata ile başlayın, c vitaminini eksik etmeyin. Meditasyon ve yoga ile zihninizi rahatlatın. Zira zihninizdeki karmaşa bedeninize zarar verebilir.

Terazi Yılanı
Yılan türleri içinde en güzel olanıdır. Zarif ve sevecendir. Doğru insanı bulduklarında derin aşk yaşarlar. 2013 ilişkiler yılı. Kendinizi diğerlerinin gözüyle görme zamanı. İlişkilerde yaşadığınız herşey sizin kendi yansımanız, unutmayın. Amaçlarınız için çok çalışmanız gereken, sorumlulukların alınması gereken bir yıl. Kendinizi sevilmiyor ve yalnız hissettiğiniz anlar olabilir. Yalnızlık bazen iyi sonuçlar getirir. Ayaklarınızın üzerinde durmaya devam eder, kendinizi alışverişe, içkiye ve yemeğe vermezseniz, kendizini olduğu gibi kabul edip severseniz ilişkileriniz de düzene girecek. Olayları her zamankinden fazla eşeler bulacaksınız kendinizi. Bulacağınız gerçekler ise sizi özgür kılacak.

Akrep Yılanı
Akrep yılanı duygularını saklar ve çok nadir dışa vurur. Düşünce ve fikirleriyle kendilerini korumaya alırlar ve kolay kolay üzülmezler. 2013 sizin için çok güçlü bir yıl. Kendi dünyanızda herşey yerli yerine oturacak. Kendinizi herzamankinden daha fazla akrep hissedeceksiniz. Daha disiplinli, daha iyi iletişim kuracağınız bir yıl sizi bekliyor. Olumsuz insanlar ve durumlardan uzak durun. Ruhani tarafınız bu yıl güçleniyor ve sizin dışınızda evren size yardım etmek için hazır durumda. Hayallerinizin gerçekleşmesi an meselesi olabilir. Yürüyüş, egzersiz ve meditasyon size yardımcı olacaktır. Aşk, eğlence ve mutluluk konusunda en derin duygular sizi sarmışken kıskançlık, hırs ve kederden uzak durmalısınız.

Yay Yılanı
Doğuştan zevk sahibidir. Türlerinin en ince zevkli ve hayat görüşü en geniş yılanlarıdır. Kültürel etkinliklere bayılırlar ve buna göre aynı ideallere sahip eş seçerler. 2013 sizin için de ilişkiler yılı. Gerçekten ne istediğinizi arayacağınz bir yıl. Bunun için de disiplin, çok çalışma ve odaklanma şart. İlişkileriniz konusunda da istediğinizin özgürlük mü yoksa bağlanmak mı olduğuna karar vermelisiniz. Kıskançlık, öfke, ihanet, terketme gibi duygulardan sıyrılmanız gerek. Düşüncelerin bu olumsuz şekilleri sizi sardıysa buna direnmek yerine bunlar üzerine çalışmalar yapın. Büyük resmi görmeye çalışın. Yay olarak sizin göreviniz gerçekleri ortaya çıkarıp bunu insanlara paylaşmak.

Oğlak Yılanı
Oğlak yılanı banka hesaplarını organizasyon işleri ve motivasyonla artırır. Burnu havada görünseler de gerçekte basit ve sakin tiplerdir. 2013 büyük amaçların yılı. Şimdiye dek yaptıklarınızın meyvesini alma zamanı. İçinizde gizli kalan kendi otantik gücünüze erişmek için hiçbir sebep kalmıyor. Her zaman daha yükseğe tırmanan sizsiniz. En tepede ise en mutlu olacak olan. O yüzden ilerlemek için adım atmaktan korkmayın, cesurca yola koyulun. Stres en zorlu düşmanınız, onunla başa çıkın. Bu yıl kendinizi daha optimistik bulacaksınız. İşinizle evi ayrı tutmayın, paralel güç ve vakit ayırın.

Kova Yılanı
Akıllı ve açık görüşlüdür. Kendilerine bağlanacak eş ararlar. Lakin kendileri bağlanmaktan nefret eder ve özgürlüğüne düşkündür. 2013 kendinizi dünyaya ifade etme yılı. Dünyayı değiştirme vakti. Önünüze farklı dirençler ve görüşler gelecektir, ancak sizin olağandışı akılcı yaklaşımlarınız fark yaratacak ve sizi en üst seviyelere taşıyacak. Yeteneklerinizin de doruk noktasındasınız. Şimdiye dek hep kaçtınız belki ama artık bu sene bir aile kurma zamanı gibi görünüyor.

Balık Yılanı
Bu yılanlar sevecen, merhametli ve başkalarının isteklerine karşı duyarlıdır. Aşık oldukları zaman çok hassas olurlar ve sevdiklerine derinden bağlanırlar. 2013 şimdiye dek size zor gelen disiplinin kaçınılmaz olduğu ama kolaylıkla üstesinden geldiğiniz bir yıl. Bu yıl aile ön planda. Bezginlikten sıyrılıp ilham ve yaratıcılık tarafına geçmeniz gereken bu yılda kendinizi akışa bırakmalısınız. Vücudunuz daha şefkatle dinleyin ve ihtiyaçlarına kulak verin. Bu yıl spiritüel tarafınız hiç olmadığı kadar gelişecek. Akik veya obsidyen taşı takmanız faydalı olacaktır. Bu yıl beklenilmeyenleri beklemeniz gereken bir yıl olacak. Atacağınız her adımda kalbinizin sesini dinleyin.

Peki Çin Takvimindeki Diğer Yıllar Nelerdir?

Hesaplama yöntemi basittir. Her 12 yılda bir kendini takip eder. Sırasıyla:

Fare Yılı
1900/1912/1924/1936/1948/1960/1972/1984/1996/2008/
Öküz Yılı
1901/1913/1925/1937/1949/1961/1973/1985/1997/2009/
Kaplan Yılı
1902/1914/1926/1938/1950/1962/1974/1986/1998/2010/
Tavşan Yılı
1903/1915/1927/1939/1951/1963/1975/1987/1999/2011/
Ejder Yılı
1904/1916/1928/1940/1952/1964/1976/1988/2000/2012/
Yılan Yılı
1905/1917/1929/1941/1953/1965/1977/1989/2001/2013/
At Yılı
1906/1918/1930/1942/1954/1966/1978/1990/2002/2014/
Koyun Yılı
1907/1919/1931/1943/1955/1967/1979/1991/2003/2015/
Maymun Yılı
1908/1920/1932/1944/1956/1968/1980/1992/2004/2016/
Horoz Yılı
1909/1921/1933/1945/1957/1969/1981/1993/2005/2017/
Köpek Yılı
1910/1922/1934/1946/1958/1970/1982/1994/2006/2018/
Domuz Yılı
1911/1923/1935/1947/1959/1971/1983/1995/2007/2019/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder